Nová pravidla pro nošení respirátorů od 25. 10. 2021

Nejste si jisti, jak je to vlastně teď s povinností nosit ochranu dýchacích cest?

Shrnuli jsme pro vás aktuální informace o nošení roušek a respirátorů.

Vzhledem ke zhoršující se covidové situaci je potřeba opět začít chránit sebe i ostatní před možnou nákazou. S účinností od 25. října 2021  je nařízeno nosit respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinností alespoň 94 %.

Toto nařízení platí v těchto případech a vnitřních prostorách:

 • prodejna, nebo provozovna služeb
 • zdravotnické zařízení a zařízení sociálních služeb
 • mezinárodní letiště
 • vysoká škola, škola nebo školské zařízení, s výjimkami pro nižší ročníky
 • muzeum, galerie, výstavní prostor, veřejnosti přístupný objekt (hrad, zámek, hvězdárna, veletrh apod.)
 • herna, kasino, společenský klub nebo diskotéka
 • ve všech ostatních vnitřních prostorech staveb, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 1,5 metru (pokud se nejedná o členy domácnosti)
 • v prostředcích veřejné dopravy a v taxislužbě
 • diváci na kulturních představeních a sportovních utkáních
 • při účasti na kongresech, vzdělávacích akcích a zkouškách v prezenční formě
 • při účasti na veřejné nebo soukromé akci, včetně shromáždění v případě, že se akce účastní ve stejném čase 30 nebo více osob, které mezi sebou nedodržují rozestupy nejméně 1,5 metru.

 

Jaké jsou podmínky nošení respirátorů pro děti?

Malé děti před zahájením povinné školní docházky nemají povinnost nosit ochranu dýchacích cest. Pro ochranu jejich zdraví přesto doporučujeme vybavit je například dětskou nanorouškou. Dětem do 15 let věku je povoleno jako ochranu dýchacích cest používat i prostředky, které nemají nejvyšší filtrační účinnost, ale přesto chrání vaše dítě před kapénkovou nákazou. Těmito prostředky mohou být jednorázové papírové roušky nebo ochranný obličejový štít.

A co další výjimky?

Výjimky z nošení ochrany dýchacích cest zahrnují například zákazníky stravovacích služeb v době konzumace jídel a nápojů, pokud jsou usazení ke stolu. Respirátory nemusí nosit ani herci, moderátoři a televizní redaktoři vystupující v televizních pořadech. U kadeřníka nebo kosmetičky si respirátor můžete na potřebnou dobu také sundat bez obav z případných sankcí. Další výjimky zahrnují například snoubence při svatebním obřadu, osoby v pečovatelských zařízeních se závažnými zdravotními důvody a mnoho dalších případů. Kompletní seznam lze nalézt v aktuálním mimořádném opatření na stránkách Vlády ČR.

Co se stane, když nedodržím pravidla?

Provozovatelé mají nyní právo kontrolovat osvědčení o bezinfekčnosti sami přímo ve své provozovně, jelikož nově mohou být za své hosty také pokutováni. Případné kontroly od pracovníků hygienické stanice pak mohou při nedodržení opatření vést k pokutě až do výše 10 000 Kč. Pokud s pokutou na místě občan nesouhlasí, věc postupuje do přestupkového řízení, kde mohou padat pokuty až do výše 3 miliónů korun. Není to málo, že? Vybavte se raději ještě dnes kvalitními respirátory a nanorouškami, které mají filtrační účinnosti více než 94% .

 

Zdroje:

 

AKTUÁLNĚ SKLADEM

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení