Mám si koupit nanovlákenný respirátor nebo raději rovnou průmyslový?

Možná vás také napadlo, že si pořídíte robustní velký průmyslový respirátor, abyste ochránili sebe i své nejbližší. Bohužel vás musíme zklamat, průmyslový respirátor není vhodný pro běžné úkony a pro osoby, které se opravdu nenachází v průmyslovém prostředí. Průmyslové respirátory jsou uzpůsobeny k tomu, aby zachycovaly i ty nejmenší částice na elektrostaticky nabité netkané textilii, jenže vlhkost dechu elektrostatiku vybíjí. Průmyslové respirátory tedy dechem ztrácí své účinky. Oproti tomu nanovlákenné respirátory také sice obsahují nabitý filtr v podobě netkané textilie, ale nejmenší částice nečistot spolu s viry odfiltruje ještě účinnější nanovlákenná membrána. Tato membrána je dokonce stokrát hustší, než již zmíněná netkaná textilie (meltblown). Ve zkratce je tedy možné říct, že vlastně nanovlákenný respirátor obsahují dva filtry v jednom.

My jsme pro vás shromáždili všechny informace o účinnosti a rozdílech výše zmíněných respirátorů. Jak si můžete sami přečíst, nanovlákenný respirátor je rozhodně účinnější pro prevenci nákazy covid-19.

Nanovlákenný respirátor

Průmyslový respirátor

I když zvlhne během nošení, neztrácí účinnost

Při nošení zvlhne dech uživatele a ztratí účinnost

Před bakteriemi a viry chrání až na 99%

Ztrácí účinnosti i při zvlhnutí během skladování

Neztrácí účinnost ani při zvlhnutí během skladování

Bohužel nejsou testovány pro míru ochrany před bakteriemi a viry

Můžete je používat opakovaně a tím tedy chránit životní prostředí

Téměř vždy jsou opatřeny výdechovým ventilem

Nemají výdechový ventil

Mají jednu ochranu:
1. zachycují částice na elektrostaticky nabitou textilní membránu

Mají hned dvě ochrany:
1. zachycují částice na elektrostaticky nabitou textilní membránu
1. zachycují částice na nanovlákennou membránu

 

 

Jak probíhá testování a certifikace?

Ještě než byly vynalezena nanovlákna používaly se pouze právě průmyslové respirátory, u těch se záchyt virů ale netestoval, k tomuto účelu totiž neslouží. Mezi českou veřejností se na jaře 2020 rozmohl názor, že nejlépe je ochrání respirátory s nejvyšším stupněm průmyslové ochrany – tedy ty s označením FFP2 a FFP3. Není to ovšem podloženo testováním.

Start koronavirové krize ovšem přinesl i novou normu pro respirátory, která řeší záchyt virů SARS-CoV-2, které způsobují onemocnění COVID-19. Pokud se setkáte s respirátorem s certifikátem PPE-R/02.075v1, je jasné, že tento respirátor byl úspěšně otestován na záchyt virů SARS-CoV-2.

Průmyslový certifikát nebrat

Možná jste se zaradovali, že má vámi vybraný respirátor průmyslové certifikát. Pro ochranu před viry jsou ale úplně zbytečné!  Při těchto testech se totiž zkoumá hlavně to, zda třeba respirátor nepropustí parafínový olej nebo ho neucpe dolomitový prach. A pokud opravdu nejde s respirátorem pracovat do průmyslové výroby či dolu, hledejte certifikáty zaručující ochranu před viry. A například respirátory s výdechovými ventily, které vám mohou připadat opravdu ideální pro vaši ochranu, třeba viry právě viry propouštějí. A to konkrétně s vydechovaným vzduchem nakaženého člověka, který má respirátor na sobě.

Výrobci nanovlákenných respirátorů také často používají označení FFP2 a FFP3. Dělají to většinou proto, aby se v jejich produktech vyznali ti, kteří respirátory nakupují pro ochranu svých pracovníků před silným průmyslovým znečištěním na pracovištích. Pokud respirátor obsahuje nanovlákennou membránu, může zabezpečit svého nositele před viry stejně účinně, ať už má průmyslové označení FFP2 nebo FFP3.

Autor: Redakce webu Žijbezpečně.cz

 

AKTUÁLNĚ SKLADEM