K čemu slouží respirátor FFP2 a k čemu je KN95?

Stále tápete nad tím, který respirátor vlastně zvolit? A chcete vědět, jestli vám všechny nabízí stejnou ochranu? Shrnuli jsme pro vás veškeré potřebné informace. Pokud se vám do ruky dostane respirátor s označením KN95, který pochází z čínského dovozu, velmi často je na něm uvedeno, že je srovnatelný s respirátorem evropské třídy s ochranou FFP2. Nenechte se rozhodně zmýlit, není to pravda. Toto mylné a chybné označení pochází ještě z doby, kdy ve snaze zajistit rychlé dodávky čínských respirátorů, upustila česká vláda i vlády další evropských zemí od evropských norem na ochranu lidského zdraví a pořizovala tyto respirátory s označením KN95, které absolutně nevyhovují bezpečnostním standardům stanoveným EU.  V krizové situaci tedy na jaře 2020 Evropská komise na čas zapomněla na daná pravidla a povolila dočasný dovoz těchto čínských respirátorů bez certifikace Evropské unie. Nemusíte se ale obávat, od června Česká obchodní inspekce tuto výjimku v České republice zrušila, a tak jsou nyní povoleny pouze a jedině respirátory s plnou ochranou zdraví a certifikátem evropských norem s označením FFP2. Což tedy ve zkratce znamená, že prodej KN95 je u nás i ve všech členských státech EU nyní nelegální.

 

Co chybí čínským respirátorům KN95?

 • Neposkytují dostatečnou ochranu před viry a neslouží tedy jako prevence nákazy Covid-19
 • Neprocházejí testem filtrace parafínu, tedy zkouškou záchytu kapénky, kapalného aerosolu či dalších tekutých látek.
 • Neprocházejí testem záchytu miniaturních krystalů, prachu nebo třeba pylu.
 • Nemají dostatečně propracovanou konstrukci pro ochranu.
 • Netěsní na většině obličejů obyvatel Evropy. Jsou testovány na tvářích Asiatů, kteří mají výrazné odlišné obličejové rysy. Tím tedy mohou snadno propustit jakoukoliv mezerou částice s viry.
 • Nesplňují přísná kritéria evropských norem a nejsou pod nepřetržitou kontrolou orgánů k tomu zmocněných.
 • Neprochází ani namátkovými kontrolami od orgánů jako je například Česká obchodní inspekce. Často vlastně vůbec žádné informace o kontrolách na svém balení neuvádí.
 • A na závěr: Neuvádí ve většině případů pravdivé informace právě o těchto kontrolách a získaných certifikátech.

Jen pro dokreslení reality s čínskými respirátory, pár příkladů z praxe. V létě 2020 Správa státních hmotných rezerv na základě provedených testů přišla hned na tři značky respirátorů ve špatné kvalitě, jejichž původ byl z Číny. Respirátory dokonce měly platnou certifikaci EU vydanou v Turecku a dovozci se přihlásili do výběrového řízení na státní zakázku. Česká ministerstva, státní organizace ani jednotlivé nemocnice si testy při nákupu a výběrových řízeních neprovádí. Zde je i odkaz na jeden z článků, kde se o tomto případu píše.

Jak poznáte, že jste se nenechali napálit a nekoupili jste špatně?

FFP 2 respirator

Na nelegální respirátory KN95 rovnou zapomeňte. Vždy si u balení zkontrolujte, že nakupujete ty se správným označením evropské třídy ochrany FFP2, které odpovídají všem normám EU a mají potřebnou certifikaci.

A jak to poznáte? Podívejte se na vrchní stranu respirátoru, měli byste tam najít všechny tyto informace:

 • označení třídy ochrany, tedy FFP2,
 • certifikovanou normu s tímto označením: EN 149:2001+A1:2009,
 • najdete tam také značku CE a čtyřčíslí, které označuje akreditovanou laboratoř, kde byly provedeny zkoušky a vydán certifikát,
 • a nakonec i zda je to výrobek na jedno použití – NR nebo jej lze použít opakovaně – R

 

A ještě jedno pozor na závěr….

Řada čínských výrobků bohužel ve snaze trh oklamat na své výrobky bez evropské certifikace označení CE stejně umisťuje. Ve chvíli, kdy je jejich podvod odhalen, mají na to ale jednoduché vysvětlení a to, že jde o zkratku označení China Export. Neštítí se ani certifikáty falšovat. Doporučujeme tedy vždy zakoupit respirátor třídy FFP2 a to navíc od českých výrobců.

Proč směli KN95 na krátký čas na český trh?

Doporučení komise (EU) 2020/403 o postupech posuzování shody a dozoru nad trhem v souvislosti s hrozbou nákazy koronavirem COVID-19.

 

Relevantní citace z tohoto dokumentu k objevení dnes už nelegálních KN95 na českém trhu:

"Vzhledem k tomu, že některé typy OOP (osobních ochranných prostředků) nebo zdravotnických prostředků používaných v souvislosti se šířením koronavirové nákazy COVID-19 mohou být používány i k jiným účelům, je nezbytné, aby členské státy přijaly veškerá vhodná opatření k zajištění toho, aby OOP (osobní ochranné prostředky) nebo zdravotnické prostředky, které nejsou opatřeny označením CE a které mohou být uvedeny na trh Unie v souladu s bodem 8 tohoto doporučení, byly zpřístupněny pouze pracovníkům ve zdravotnictví"

A ještě pak toto:

"V souvislosti s hrozbou nákazy koronavirem COVID-19 jsou takové OOP (osobní ochranné prostředky) a zdravotnické prostředky nezbytné pro zdravotnické pracovníky, zásahové složky a další personál, který se podílí na úsilí zastavit virus a jeho další šíření."

A pokud jste dočetli až sem, jistě jste tedy pochopili, že i přes výjimku EU se prostě neměly respirátory bez platné certifikace vůbec objevit k volnému prodeji. Prodej byl nezákonný na jaře a je i nyní. Pro zdravotníky, složky integrovaného záchranného systému či sociální služby a další pracovníky už vůbec ne.

Autor: Redakce webu Žijbezpečně.cz

 

AKTUÁLNĚ SKLADEM